Opravy eurookien

Eurookná sú prepracovanejšou verziou zdvojených okien, ktoré sa inštalovali do panelových domov v druhej polovici 20. storočia. Tie vykazovali značné nedostatky po stránke tepelne a zvukovo izolačnej. Súčasné drevené eurookná netvoria zoskrutkované okenné krídla, ako to bolo u okien zdvojených, ale zlepené viacvrstvové drevené lamely, ktoré zaručujú tvarovú stálosť profilov. Kvalitatívnym posunom je inštalácia izolačných dvojskiel, ktorých priestor je plnený inertným plynom a tiež samotné dotesnenie funkčnými tesniacimi prvkami.

Eurookná sú náchylnejšie k poškodeniu, než okná z iných materiálov. Aby bola ich životnosť čo najdlhšia, je potrebné sa o ne dôkladne starať a pravidelne kontrolovať stav ochranného náteru. Táto základná údržba by sa mala realizovať minimálne raz ročne. Udržovacie sady si môžte u nás objednať.
K poškodeniu dochádza napríklad pri krupobití, keď malé ľadové čiastočky svojou kinetickou energiou narušujú povrchovú úpravu drevených prvkov okna, vznikajú tu mikropraskliny, ktorými potom preniká vlhkosť priamo do dreva. Časté je tiež mechanické poškodenie okenného rámu pri násilnom vniknutí do objektu.

Teplotné výkyvy, slnečné žiarenie, zostarnutie povrchu farby a jej úbytok o 10 µm za rok (pokiaľ nedochádza k údržbe povrchu, môže to byť až 20 µm za rok).
Pri poškodení eurookien je dôležité použiť čo najskôr renovačnú sadu a povrch ošetriť. Tým zamedzíte prestupu vlhkosti do dreva a zvýšeniu poškodenia eurookien.

Pokiaľ sa toto ošetrenie zanedbá, je nutné uskutočniť celkovú renováciu eurookien alebo dverí. Pri celkovej renovácii eurookien sa musí odstrániť silnovrstvová glazúra z exteriérovej časti až na čistú drevenú hmotu. Po odstránení náteru sa urobí izolácia „V“ špáry plničom priečneho dreva. Potom sa použije hĺbková a farebná impregnácia proti hubám, škodcom a plesniam. Ako konečná povrchová úprava eurookien sa prevádza silnovrstvová glazúra.
Pokiaľ náš zákazník má dom poistený proti živelným pohromám pomôžeme mu s riešením poistnej udalosti. Sme schopní spracovať odborný posudok na okná alebo dvere.

Sme schopní ešte zaistiť tieto opravy a úpravy na eurooknách: zmena otvárania okna z otváravého a otvárovo-sklopného, výroba nových krídiel do pôvodného rámu, výmena izolačných skiel, montáž okapníc – parapiet, výmenu tesnení.

Nákupný košík
Scroll to Top